Video z dovolené - jak na to? III. díl (Celek, polocelek a detail)

čtvrtek 28. leden 2016 14:43

Jestliže v létě vyrazíme na dovolenou, a chceme na ní natočit některé momenty tak, aby jejich promítání bavilo nejen nás, ale třeba i naše známé, vyžaduje to trochu přípravy a cviku. A právě teď je čas s přípravou začít. Proč? Aby se nám některé postupy vepsaly do podvědomí tak, že za pár měsíců v nějaké exotické zemi už nad nimi nebudeme muset přemýšlet, a budeme je dělat automaticky

Zatím necháme stranou to, že by samotné video mohlo mít nějaký příběh, dramatickou stavbu, pomineme i to, čemu se v něm věnovat, a zůstaneme u toho nejjednoduššího - jak natáčet, když už kameru (pro jednoduchost budu nadále požívat tento pojem, i když to může být i mobil nebo fotoaparát) spustíme. 

Zejména když si nejsme na začátku jistí, tak naši kameru nastavíme na plně automatický režim, a začneme natáčet dva až tři typy statických záběrů - celek, detail a polocelek. Když si někdo myslí, že to bude nuda, nemusí tomu tak nutně být. Protože švih celému videu dáme až doma, když ho budeme stříhat u počítače.

Jak tedy na celek? Najdeme si nějaké pevné místo, kameru upevníme na stativ, případně ji na něco položíme anebo pevně uchopíme do rukou. V hledáčku (na displeji) potom nalezneme hezký obrázek krajiny, domu, hradu, stromu, prostě celek. Pak stiskneme tlačítko nahrávání, a bez jakéhokoliv pohybu v duchu napočítáme jedna-dva-tři-čtyři-pět. A potom nahrávání vypneme. A máme natočený statický celek.

Pokud se vám to zdá tak primitivní, že je až škoda o tom psát, máte svým způsobem pravdu. Ale když se podíváte na velkou část videí, které někdo natočil na dovolené, tak přesně tyto záběry tam chybí. Chcete se například pokochat pohledem na starobylý hrad, ale člověk, který držel kameru v ruce, s ní neustále něco provádí - obraz přibližuje a oddaluje, skáče z jednoho pohledu na druhý, na žádném nevydrží ani vteřinu, obraz se stále rozostřuje a zaostřuje…

Když tedy zvládneme natočit statický celek, stejným způsobem natočíme i detaily a polocelky (strom je celek, větev je polocelek, lísteček stromu je detail). A pozor - detailů není nikdy dost. 

Proč má smysl točit detaily? No protože když pak video zpracováváme (stříháme) u počítače, nevypadá hezky, když za sebou máme samé celky. Ale když mezi ně dáme hezký detail, je to úplně jiné pokoukání. Schválně, pokud se podíváte na zajímavý a hezký dokumentární film, sledujte, kolik detailů je v něm použito, a jak vás to právě díky nim baví.

Vyzkoušejte si to, a jenom tak vyražte s kamerou něco o víkendu natočit. Až se vrátíte, a svoje záběry si v klidu prohlédnete, myslím, že mi dáte za pravdu, že to tak jendoduché není. Detailů budete mít málo, celky zase tak klidné nebudou a nepodaří se je udržet dostatečně dlouho. A jestli ano, pak jste připraveni postoupit dál, protože tohle, to je teprve začátek.

Bedřich Jetelina

Související články


Bedřich Jetelina

Bedřich Jetelina

Chci psát o všem zajímavém, co v životě potkám. Snad tak, že to zaujme i ty, kteří měli tu přednost potkat úplně jiné zajímavosti.

Zajímají mě moderní technologie, teologie, postmoderní myšlení, antika a média. A navíc jsem přesvědčen, že mezi tím vším lze (někdy) nalézt i zajímavé souvislosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00