Video z dovolené - jak na to? IV. díl (Švenk)

pondělí 1. únor 2016 22:48

V dalším pokračování stručného návodu jak si vlastními silami pořídit z dovolené slušné video, se budeme zabývat švenkem. Co to je? V podstatě se jedná otočení kamery z jednoho místa na druhé. Možná by se dalo říct, že švenk je vlastně mikropříběh, který vypráví kamera. Začátek nějak souvisí s koncem a my to švenkem chceme říct. Když víme, proč to chceme říct, má švenk smysl. Když to nevíme, je lepší udělat dva statické záběry a zbytečně se netrápit.

Jinak to vlastně není žádá věda. Když vše hodně zjednodušíme, tak takový švenk někde začne (například na okně kostela) a někde skončí (například na okně hned vedle). A to je všechno. 

Jenomže, ač se to nezdá, s kamerou v ruce je to někdy složité - vědět, kde začít a kde skončit. A nejenom to vědět, ale na tom začátku vydržet tak tři vteřiny, pak kameru plynule pootočit, a tam, kde se má skončit, opět tři vteřiny vydržet. Zkuste si to a dáte mi za pravdu. 

A proto k tomu zkoušení ještě pár rad pochycených od dobrých kameramanů.

Když už jednou začnete švenkovat, dobře si promyslete, jak dlouho bude trvat, než dorazíte na konec. Jinak řečeno, jak rychle se bude kamera pohybovat - aby diváci jednak neměli pocit, že právě zjistili, co je to nekonečno, ale aby se jim také neudělalo špatně a netočila se jim hlava. (A myslete i na to, že když se o švenk pokoušíte za špatného světla, nebude výsledek vypadat moc hezky). 

Pokud nemáte stativ, držte rovinu záběru, netočte vlnobití tam, kde nemůže být, třeba na Staroměstském náměstí. 

Pokud máte stativ, začínejte a končete plynule. Není to tak jednoduché, je třeba si dobře seřídit otočnou hlavu a nacvičit si, jak "za to" vzít. 

Dopředu si ujasněte, jak bude vypadat konec švenku, aby byla hezká kompozice nejen na začátku. Jakmile totiž jednou kameru zastavíte, neměli byyste se už o kousek vracet zpátky a svoji obrazovou kompozici upravovat, nevypadá to pro diváka dobře. A zoufale hledat konec, když už kamerou začnete jednou otáčet, je také k ničemu.

Když švenk šťastně ukončíte, je třeba radost potlačit a vydržet. A vydržet v klidu. Zdá-li se vám, že už na konci záběru stojíte dlouho, většinou pak při střihu uvidíte, že to dlouho nebylo dost dlouho. Anebo bylo, ale bylo to neklidné dlouho. 

Moje závěrečná rada pro video na dovolenou tedy je - švenky šetřit. Možná na několik hezkých statických obrázků zkusit jeden švenk. A to stejné platí o přibližování a oddalování, tzv. zoomování, které si ale necháme až na příště. 

Bedřich Jetelina

Související články


Bedřich Jetelina

Bedřich Jetelina

Chci psát o všem zajímavém, co v životě potkám. Snad tak, že to zaujme i ty, kteří měli tu přednost potkat úplně jiné zajímavosti.

Zajímají mě moderní technologie, teologie, postmoderní myšlení, antika a média. A navíc jsem přesvědčen, že mezi tím vším lze (někdy) nalézt i zajímavé souvislosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00