Video z dovolené - jak na to? V. díl (Zoom)

středa 17. únor 2016 23:18

Přiblížení snímaného objektu na kameře se říká zoomování. A je to dobrá věc, protože díky zoomu člověk může vidět i detaily, které by mu pouhým okem unikly. A navíc s kamerou nemusí běhat blíže a zase dále. Ale...

Necháme stranou všechny ohniskové vzdálenosti a technické podrobnosti, protože pro dovolenou nám stačí vědět, že na kameře máme většinou zoom optický a digitální. Digitální doporučuji v menu vypnout, protože je to softwarová funkce, která se snaží nahradit to, co neumí objektiv. Místo přiblížení na základě zákonů optiky obraz jenom ořízne, a snaží se v něm dopočítat chybějící informace. Jenomže - na úkor kvality.

A jak používat zoom optický? Střídmě. Přibližování nějakého objektu během záběru může sice být někdy efektní, ale dost často je to rušivé. Pokud se už k tomu ale rozhodneme, měla by platit podobná pravidla, jako u švenku. Tedy někde začít, něco přiblížit a v nějaké rozumné kompozici skončit. Pokud v jednom záběru bloudíme odnikud nikam, a ještě si přibližujeme detaily, jak nás právě napadne, je stoprocentně jisté, že se naše video nebude nikomu líbit. 

Ale i když zoomujeme střídmě a s rozvahou, nestačí to. Je totiž také třeba dávat pozor na to, že s tím, jak se proměňuje optické ohnisko objektivu, je pro nás obtížné udržet kameru v klidu. Zatímco tedy celek lesa s minimálním přiblížením můžeme klidně natáčet z ruky, šišku na vrcholu stromu, kterou si přiblížíme na maximální detail, natočíme bez třesu obrázku pouze s nějakou oporou nebo ideálně ze stativu. (Jenomže ten většinou s sebou nemáme nebo se nám ho nechce pořád rozkládat a zase skládat. Výrobci videotechniky k tomu proto vyvinuli speciální pomůcky, ale těm se budeme věnovat v některém z příštích dílů.)

Pro natáčení videa tedy o zoomu platí něco podobného jako o ohni. Je to skvělý pomocník, ale když ho neumíme ovládat, je to zlý pán. Pravda, ne tak moc, jako oheň, který nám zničí třeba celý majetek. Špatně používaný zoom nám pouze zničí video z dovolené.  

Bedřich Jetelina

Bedřich Jetelina

Bedřich Jetelina

Chci psát o všem zajímavém, co v životě potkám. Snad tak, že to zaujme i ty, kteří měli tu přednost potkat úplně jiné zajímavosti.

Zajímají mě moderní technologie, teologie, postmoderní myšlení, antika a média. A navíc jsem přesvědčen, že mezi tím vším lze (někdy) nalézt i zajímavé souvislosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00