Video z dovolené - jak na to? VIII. díll - Zvuk

čtvrtek 17. březen 2016 17:48

Řada televizních odborníků říká, že jestli je v něčem poznat rozdíl mezi profesionálním a amatérským videem, tak je to v tom, jak je sejmutý zvuk. A samozřejmě, i když video z dovolené nemá ambice proniknout do vysílání některé z televizí, dobrá práce ze zvukem nám poskytne mnohem hlubší zážitek z jeho sledování.

Jak tedy na to? Opravdu kvalitní zvuk představuje nemalou investici do mikrofonů a dalších zařízení, což pro normální rodinné video nemá příliš smysl. Slušné výsledky nám však přinese i respektování několika pravidel:

1)   U natáčení nemluvme (a už vůbec nikoho u příbuzných nepomlouvejme). Pokud sebekrásnější záběry doprovodí napomínání dětí, komentování politické situace nebo včerejšího oběda, je to k ničemu. Výjimečně je možné natáčení doprovodit komentářem toho, co vidíme, ale vždy je lepší si takový komentář jednoduše natočit až doma u počítače. Při natáčení mluvme jenom tehdy, pokud to má opravdu zásadní smysl.

2)   Mikrofon často snímá i naše nešetrné zacházení s kamerou. Rušivé zvuky nejlépe eliminujeme tak, že kameru uchopíme a nijak na ni již při natáčení nepřehmatáváme.

3)   Pozor na nastavení mikrofonu. Je-li snímání zvuku nastaveno automaticky, bude nám snímat stejně ruchy okolí, jako toho, koho chceme natočit a hladinu mezi těmito úrovněmi neustále vyrovnávat. Je dobré si proto pořádně přečíst návod a v klidu doma si vyzkoušet, jak bude zvuk slyšet. Automat je samozřejmě dobrý pro drtivou většinu natáčení, ale pokud bychom náhodou chtěli natočit nějaký rozhovor, vyplatí se pohrát si s nastavením.

4)   Jestliže tedy chceme zachytit něčí komentář nebo promluvu, je třeba kameru natočit na něj a snažit se mikrofon k němu přiblížit co nejvíce. Jinak nám zachytí i celou řadu rušivých zvuků v okolí. Když tedy natáčíme něčí mluvu, soustřeďme se na ni a nemějme snahu u toho ještě zachytit kamerou dění v okolí. Jakmile to uděláme, ve výsledku nebudeme mít natočeno pořádně nic z toho.

5)   Jestliže natáčíme ve větru, jeho poryvy nám do kamery zanesou nepříjemný hluk. Některé kamery to řeší nastavením softwaru, ale na mnohé z nich se dá koupit větrná clona (to je takové to chlupaté, co se na mikrofonech profesionálů někdy objevuje). Například při natáčení na pláži nebo na horách se do větrné clony vyplatí investovat, jinak bude naše video většinou samý hukot.

6)   Pokud máme s sebou sluchátka a záleží nám na tom, aby zvuk byl dobře slyšet, je dobré je pro takové příležitosti použít a zvuk průběžně kontrolovat. Je ale zbytečné je mít na uších pořád.

Možná si říkáte, že přece dnešní počítače a softwary jsou hodně chytré a zvuk pak půjde opravit při střihu. Není to žel tak úplně pravda. Takové úpravy vyžadují hodně dobrý (a drahý) software a také hodně znalostí a zkušeností. A ani ten nejlepší software s nejlepším mistrem neumí udělat ze špatně nahraného zvuku něco krásného a poslouchatelného. Zvuk prostě máme nejvíce v rukou my, „na place“.

Bedřich Jetelina

Bedřich Jetelina

Bedřich Jetelina

Chci psát o všem zajímavém, co v životě potkám. Snad tak, že to zaujme i ty, kteří měli tu přednost potkat úplně jiné zajímavosti.

Zajímají mě moderní technologie, teologie, postmoderní myšlení, antika a média. A navíc jsem přesvědčen, že mezi tím vším lze (někdy) nalézt i zajímavé souvislosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00