Video z dovolené - jak na to? IX. díl - Střih

pondělí 4. duben 2016 23:45

Natočeno máme, šťastně jsme se vrátili domů, ale co teď s hodinami záznamu, který jsme během dovolené pořídili? Šest hodin nesestříhaného videa pravděpodobně nikdy nepustíme nikomu. Záznam proto zůstane někde uložen a jednou ho naši dědicové kompletně vyhodí. Nezbývá tedy, než se pustit do krásné, a na druhé straně bolestivé práce, do střihu.

Proč krásné? Protože při střihu funguje zvláštní magie - objevujeme nové souvislosti a vztahy, které by nás nikdy nenapadly. A proč bolestivé? Protože to, co jsme natočili, musíme zredukovat do rozumné délky. A to znamená rozloučit se i z hezkými záběry, protože zabírají místo těm ještě hezčím.  

První otázka, kterou musíme vyřešit je, na jakém softwaru budeme stříhat? Existuje celá řada profesionálních, poloprofesionálních i úplně jednoduchých střihových programů. Který doporučit? Ten, který se naučíme dobře ovládat, se kterým nám někdo umí poradit, který jsme ochotni zaplatit, do kterého dokážeme dostat natočený materiál a ze kterého zvládneme vyexportovat konečný soubor tak, abychom ho bez problémů přehráli v televizi nebo na počítači. Jméno a firmu si prosím dosaďte sami. (Pokud by vás zajímala moje preference, používám Final Cut Pro X.)

Když je toto rozhodnutí za námi, nezbývá, než se pustit do prohlížení natočeného materiálu. Takže nejdřív vše naimprotovat do softwaru a udělat tzv. hrubou výběrku. To znamená na časovou osu za sebe zařadit všechny použitelné záběry. A pak  tuto hrubou výběrku projít znovu a opět nemilosrdně krátit, a pak třeba zase, až se dostaneme na přijatelnou délku, asi tak 30 - 40 minut. 

Protože jsme si na začátku řekli, že vhodné video z dovolené je tzv. cestovatelský deník, tedy sledování cesty od začátku až po návrat, seřazený materiál ho vlastně vytvoří sám. Některé dny budou nezajímavé a krátké, jiným věnujeme více pozornosti. Pokud nám někdo někde hezky mluví, sestříháme jeho řeč tak, abychom z ní vyndali přeřeknutí a takové ty éééé.

A pak už máme hotový příběh. Smysl dává, ale vypadá nějak divně. Střih má totiž i svoje technická pravidla, která jsme zatím pominuli, šlo nám o logiku záběrů. Ale pustíme se do nich nyní.

  1. Střihové softwary nabízí celou řadu efektů. Ideálně je vůbec nehledáme a vystačíme si s ostrým střihem a v nejhorším případě s prolnutím.
  2. Oceníme, když jsme se při natáčení věnovali detailům. Celkový záběr na celkový záběr stříháme vždy přes nějaký detail, který je logický. Například panorama města a střih do hor nad ním proložíme střihem na detail věže místní katedrály. Koupající se děti na pláži a skupinu přátel hrající volejbal oddělíme záběrem na dětské plavací kolo ležící na písku atd. Detail na detail stříhat můžeme, ovšem moc detailů za sebou nás povede k tomu, že můžeme ztratit celkovou orientaci.
  3. Když jsme stříhali něčí mluvení a on byl v záběru, všechny střihy překryjeme v nové vrstvě záběry okolí, které budou dávat logiku. Dotyčný nám nebude divně poskakovat a nebudeme ho muset ani nehezky prolínat.
  4. Střídáme statické a dynamické záběry. Pokud jsme nedělali švenky nebo nezoomovali, ve výsledku to nevadí. Pokud jsme ale jenom švenkovali a zoomovali, tak se za chvilku divákům udělá špatně, protože vše bude stále v pohybu. 
  5. Většinou nestříháme do pohybu. Když je to náhodou vhodné, ukáže nám to cit. A protože jsme švenk natáčeli se začátkem a koncem, měli bychom ho tak umístit i do filmu.

Když jsme teď už konečně naše video dokončili, procházíme ho znovu a znovu a ladíme detaily tak dlouho, dokud nejsme úplně spokojeni (nebo v rámci našich možností spokojeni).

Zbývá už jenom udělat titulky, případně usadit hudbu, zvuk, exportovat a archivovat. A tomu se budeme věnovat v závěrečném dílu příště.

Bedřich Jetelina

Bedřich Jetelina

Bedřich Jetelina

Chci psát o všem zajímavém, co v životě potkám. Snad tak, že to zaujme i ty, kteří měli tu přednost potkat úplně jiné zajímavosti.

Zajímají mě moderní technologie, teologie, postmoderní myšlení, antika a média. A navíc jsem přesvědčen, že mezi tím vším lze (někdy) nalézt i zajímavé souvislosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00